Artur Gutowski sfotografował „Rohingya" - jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości na świecie
W związku z trwającym naborem prac fotograficznych do III. edycji Projektu Przetwórnia, prezentujemy zdjęcia wszystkich dotychczasowych finalistów oraz laureatów konkursu. Zaczynamy od pierwszej edycji, w której wyboru laureatów dokonał Tomasz Gudzowaty, a tematem przewodnim był reportaż społeczny.


Co roku juror „Projektu Przetwórnia" dokonuje wyboru 10 finalistów, których prace prezentowane są dużej publiczności w Sali widowiskowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie. W trakcie trwania finałowej gali juror ogłasza trójkę zwycięzców, którzy w nagrodę otrzymują produkcję oraz organizację wystawy własnych fotografii w Galerii Pauza.

W pierwszej galerii prezentujemy cykl zdjęć „Rohingya" autorstwa Artura Gutowskiego – finalisty I. edycji Projektu Przetwórnia.

„Rohingya" jest to grupa etniczna zamieszkująca północną część birmańskiego stanu Arakan. Są wyznawcami islamu, przybyli do Mjanmy z Bangladeszu w czasie swobodnej wędrówki ludów za czasów kolonii brytyjskich.


W świetle prawa są bezpaństwowcami, nie posiadają dokumentów tożsamości, nie mogą się swobodnie przemieszczać.

Zdjęcia zostały wykonane w obozie Kutupalong i Nayapara na granicy birmańsko-bengalskiej. Około 800 000 ludzi z grupy etnicznej „Rohingya" wegetuje tam w wyznaczonych obozach, do których codziennie przybywają nowi lokatorzy.

Mieszkają w prowizorycznie zrobionych lepiankach, bez prądu i wody. Wielkim bólem mieszkańców jest brak szkoły, dzieci nie potrafią pisać ani czytać. Panuje analfabetyzm. Cierpią na wiele chorób, niestety nie mają dostępu do opieki medycznej.
Zobacz również: Szybki sposób na obróbkę zdjęć wakacyjnych

ONZ uważa „Rohingya" za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości na świecie, podczas gdy wiele ośrodków w Birmie postrzega ich, jako nielegalnych imigrantów z Bangladeszu. Sytuacja ta trwa już od prawie 20 lat bez wsparcia innych państw.

Niebawem zaprezentujemy Wam kolejnych fotografów wyróżnionych w „Projekcie Przetwórnia", którego patronem medialnym jest Fotoblogia.pl.

Przypominamy też, że czas na dołączenie do III. edycji projektu z Rafałem Milachem w roli jurora macie do 15 marca 2015 r.







Zapraszamy do odwiedzenia strony Projektu Przetwórnia
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze